×
beIN SportsBy DIGITURKApp Store'da ÜCRETSİZ
GÖSTER
×
beIN SportsBy DIGITURKGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Ligtv

Avrupa Olimpiyat Komiteleri Yönetim Kuruluna seçilen Hasan Arat, beIN SPORTS yayına bağlanarak değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşan Tokyo Olimpiyatları hakkında da açıklamalar yapan arat, Türkiyenin Tokyo'ya güçlü bir ekiple gittiğini söyledi.

Tokyo Olimpiyatları'nda uygulanacak kurallar son derece katı olduğunu söyleyen Hasan Arat: "Sporcularda aşılama oranı ise %75'e ulaştı. 'Bubble' yöntemi uygulanacak, iki gün önceden gideceğiniz spor karşılaşmasını bildirmek zorundasınız" dedi.

"Tokyo'ya madalya şansları çok yüksek sporcularla gidiyoruz"
Olimpiyat kotamızın 100'ün üzerinde olma ihtimali olduğunu söyleyen Hasan Arat: Kadın Voleybol Milli Takımımız dünyada otorite konumunda. Voleybolcularımız, sürdürülebilir bir başarı yakaladı ve sürekli yeni oyuncularımız çıkıyor. Voleybolda Londra'da madalyayı kaçırdık, Tokyo'da bu formuyla madalya kazanabiliriz. Güreşte Yasemin Adar var, ilk defa boksta Busenaz Sürmeli ve Buse Naz Çakıroğlu'nun madalya şansları çok yüksek. Tekvando ve karetede çok kıymetli sporcularımız var. Güreşte altın madalyaya yakın iki ağırsikletimiz var. Atletizmde 30'un üzerinde sporcumuz katılacak. Yelkende önemli katılımcılarımız var.

Türkiye, iyi bir katılım sergileyecek. Tabii oradaki koşullar çok önemli. Sporcularımızın oradaki koşullardaki sergileyeceği psikololoji ve o koşulların sporcular üzerindeki psikolojileri önemli. Türkiye, değişik sporlardan katılımlarla rek veriyor. Basketbol takımımız zor bir grupta ama Avrupa'da formda bir dönem yaşıyoruz. Türkiye değişik sporlardan katılımlarla renk veriyor. Tokyo'ya madalya şansları çok yüksek sporcularla gidiyoruz." açıklamasını yaptı. 

"Türkiye olimpiyat hayalinden vazgeçmemeli"
TMOK Başkanı Hasan Arat, İstanbul'un 2020 Olimpiyat adaylığı ve ilerleyen dönemde İstanbul'un olimpiyatlara ev sahipliği yapma ihtimali durumu ile ilgili ise şunları söyledi: "İstanbul, 2020'yi çok haksız yere kaybetti ama böyle bir yılın yaşanacağını bilmiyorduk tabii ama belki de ülkemiz için hayırlı oldu. Böyle bakmak lazım. Çünkü bunlar önemli masraflar gerektiren organizasyonlar. Ülke itibarını çok yükselten organizasyonlar. Türkiye bu hayalinden vazgeçmemeli. Tesislerini muhafaza etmeli, ağırlığını sporcu yetiştirmeye vermeli. Dünya çapında başarılı sporcularımız çoğalırsa, başarı şansımız çoğalır. Bizden sonraki nesiller buna devam etmeli. Ayrıca, bu tip organizasyonlarda Türk insanları, kadın-erkek daha fazla görev almalı. Türkiye, bu ilişkilerini devam ettirip, karar verilme aşamasında önemli yerlerde olmadığı takdirde bunu başaramayız. Dolayısıyla önemli yerlerde bağımsız kuruluşların bu ilişkileri devam ettirmesi lazım."

TMOK Başkanı Hasan Arat, "Ülkemi ve bayrağımı burada temsil etmekten onur duyuyorum. Güzel Türkiye'me teşekkür ediyorum. Bana bu ortamlarda böyle fırsatlar yaratarak, bize bu ortamları açtığı için ülkeme şükran borçluyum" diyerek sözlerini tamamladı.