×
beIN SportsBy DIGITURKApp Store'da ÜCRETSİZ
GÖSTER
×
beIN SportsBy DIGITURKGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Ligtv

Fransa'nın dünya futboluna hediye ettiği en büyük yeteneklerden biri olan Jean Tigana, hem futbolculuk kariyerinde, hem de teknik adamlık macerasında önemli izler bıraktı. Yeşil sahanın içinde olduğu yıllarda Maradona, Van Basten ve Platini gibi yıldızlarla ismi birlikte anılan Tigana, teknik direktörlük kariyerine de önemli başarılar sığdırdı.

Kulübedeki yolculuğuna 1993'te Lyon'da başlayan Tigana, ilk şampiyonluğunu yaşayacağı Monaco koltuğunu 1995'te Arsene Wenger'den devralıyordu. 2000 yılında ise Championship'te aldığı Fulham'ı bir sezon sonra Premier Lig'e çıkararak rüştünü iyice ispatlamıştı. Ancak sonrasında Londra'da işler yolunda gitmeyince 2003'te İngiltere'den ayrıldı kendisini uzun süredir isteyen Beşiktaş'ın yolunu tuttu. Takvim yaprakları 31 Ekim 2005'i gösterirken, Rıza Çalımbay'dan boşalan Beşiktaş'ın kaptan köşküne Jean Tigana oturdu. 

Oynattığı hücum ağırlıklı futbol ve genç oyunculara verdiği önemle siyah beyazlı taraftarların kısa sürede sevgisini kazanan Jean Tigana, ikonik kürdanıyla da kendine has bir portre çiziyordu. İlk sezonununda Türkiye Kupası'nı kaldıran Fransız teknik adam, 2. sezonunun başında da Galatasaray'ı 1-0 yenerek ilk kez düzenlenen Türkiye Süper Kupası'nı koleksiyonuna ekledi. Tigana, İnönü Stadı sakinlerine devam eden sezonda bir Türkiye Kupası zaferi daha yaşatsa da, yönetimle yaşadığı sorunlar nedeniyle sezonun bitmesine 2 hafta kala görevinden ayrıldı.

Beşiktaş'tan sonra Bordeaux'nun başına geçen, ardından da kısa bir süre Çin'in Şangay Şenhua takımını çalıştıran Jean Tigana, 2012'den beri futbol dünyasından uzakta bir hayat sürüyor.