×
beIN SportsBy DIGITURKApp Store'da ÜCRETSİZ
GÖSTER
×
beIN SportsBy DIGITURKGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Ligtv

Brezilya'nın köklü kulüplerinden Santos denince akıllara tek bir isim gelir.

Dünya futbol tarihinin en büyük efsanesi olarak kabul edilen, büyük yıldız Edson Arantes do Nascimento, ya da herkesin tanıdığı ismiyle Pele kuşkusuz.

Henüz 15 yaşındayken, dünyanın en yetenekli futbolcularından biri olacağı sinyallerini veren Pele, 16 yaşındayken gol kralı oldu. Santos'un unutulmaz 10 numarası, 1959, 1961 ve 1965 sezonlarında 100 gol barajını aştı. Pele, Santos forması altında 1116 maça çıktı ve 1091 gol atmayı başararak adını futbol tarihinin en büyük efsanesi olarak yazdırdı.

Pele'nin kariyeri, onlarca rekorla dolu... Ancak geçen yıllar, bu rekorları Pele'nin elinden birer birer alıyor.
Brezilya'da, 40 yaşına gelmesine rağmen içindeki futbol tutkusuyla tarih yazmaya devam eden bir başka güzel adam, tarihin gelmiş geçmiş en golcü kalecisi, Rogerio Ceni, Pele'nin tek bir takımda en fazla forma giyen futbolcu rekorunu ele geçirdi.

1990'da Sao Paolo altyapısına geçti, 1991'de profesyonel oldu. O günden sonra kendisini bir başka takımın kalesinde düşünmedi. Gollerine ise 1997'de başladı. Kariyerinde toplam 113 gole ulaştı. Penaltı, serbest vuruşlardan bulduğu goller, Ceni'yi unutulmaz futbolcular arasında yazdırdı.

Rogerio Ceni, 24 Kasım 2013'te, Botafogo karşılaşmasında, Sao Paolo forması altında 1117. maçına çıktı. O artık, Brezilya tarihinde, bir kulüpte en fazla forma giyen futbolcu unvanının yeni sahibi...

Ceni, rekorunu ele geçirdiği Pele'ye saygısını göstermek için, futbol sahalarının en özel nezaket gösterilerinden birine de imza attı. Yıllarca Sao Paolo kalesinde 01 numaralı formayı giyen Rogerio Ceni'nin 1117. maçında sırtında 10 numaralı forma vardı.

Futbolda rakamlar değişir. Rekorlar bir isimden birine taşınır. Her 10 yıl, kendi efsanelerini yaratır. Yetenekli ayaklar dünyanın her köşesinde futbola tutkun insanların gözlerine festival hazırlar. Güzel adam olmak, rakamların ötesinde bir yürek gerektirir.

Günün birinde, Brezilya'da bir futbolcu çıkacak ve Rogerio Ceni'nin ele geçirdiği bu rekoru kendi adının önüne yazdıracak. O günü yaşayanlar, o futbolcunun sırtında 01 numaralı formayı görmek için çok daha dikkatli bakacaklar.

Rogerio Ceni'nin Pele'ye gösterdiği saygı dolu nezaket, tüm rekorlardan, rakamlardan daha fazla taşınmalı tarihe...