×
beIN SportsBy DIGITURKApp Store'da ÜCRETSİZ
GÖSTER
×
beIN SportsBy DIGITURKGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Ligtv

Futbol endüstrisi üzerine araştırmalar yapan Londra merkezli 'Soccerex', finansal güçlerine göre futbol kulüplerini sıraladı.
 
Futbol finans endeksi ismi ile yıllık olarak hazırlanan raporda kulüpler kadro değerleri, sabit varlıkları, kasalarındaki nakit para, net borçları ve kulüp sahiplerinin potansiyel yatırım imkanı olarak 5 ana veriye göre puanlanarak sıralanıyor. 

Yapılan bu çalışmaya göre 2020 yılının finansal olarak en güçlü kulübü 5.318 puan alan Fransız ekibi Paris Saint-Germain oldu. PSG'yi 5.197 puanla Manchester City izledi.
 
3 yıldır hazırlanan raporda Paris Saint-Germain ilk kez Manchester City'i geride bırakarak ilk sırada yer almayı başardı.

Listede 3. sırada ise 3.888 puanla Bayern Münih bulunuyor. Sıralamada ilk 10'daki kulüplere bakıldığında 5 İngiliz, 2 Alman ve birer de Fransız, İtalyan ve İspanyol ekip yer alıyor
 
İspanyol devi Real Madrid aldığı 3.336 puanla listede kendine 5. sırada yer bulurken, ezeli rakibi Barcelona ise 12. sırada yer aldı

6 büyük İngiliz kulübünün 5'i ilk 10 içinde kendine yer bulurken yalnızca Manchester Unıted ilk 10 dışında kaldı. Unıted 1.743 puanla ancak 16. Sırada yer alabildi
 
İlk 30 sırada yer alan kulüplerin %80'ini ise Avrupa kulüplerinin oluşturması dikkat çeken bir detay oldu.

İlk 100 kulüp içerisinde 15 farklı ülkeden ekipler yer alırken, İngilizler ilk 100 içerisinde toplam 23 kulüple en çok temsil edilen ülke oldu.

İngiltere'nin ardından sıralamada en çok kulübü olan ülkeler ise 15 kulüple amerika birleşik devletleri, 11'er kulüple İspanya ve İtalya ile 10 kulüple temsil edilen almanya oldu.