×
beIN SportsBy DIGITURKApp Store'da ÜCRETSİZ
GÖSTER
×
beIN SportsBy DIGITURKGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Ligtv

Futbol bugünlerde, İtalya'da insanların belki de son düşündüğü şey. Bununla birlikte, Serie A'nın geleceği de merakla bekleniyor.

Lazio taraftarı ise ligin geleceğinin nasıl şekilleneceği konusunda herkesten daha meraklı. Zira uzun bir aradan sonra şampiyonluğa koşarken, koronavirüs nedeniyle ligin durdurulmasıyla, hayallerini ertelemek zorunda kalan Laziolular, hala 100 yıldan uzun bir süre önceki tartışmalı günleri unutabilmiş değil. 

Lazio, lig durdurulduğunda, lider Juventus'un sadece 1 puan gerisindeydi. Eylül ayından bu yana yenilgi yüzü görmeyen takım, 20 yıl aradan sonra yeniden şampiyonluğa yürürken, lige koronavirüs arası verildi. Tarihi boyunca sadece 2 şampiyonluk gören Lazio, benzer bir durumla, 1915 yılında karşılaşmıştı. O dönemde İtalya'da, bugün bildiğimiz şekliyle bir lig yoktu. Takımlar bölgesel turnuvalarda mücadele ediyor ve kazananlar şampiyonluk maçında karşı karşıya geliyordu. Büyük final kuzey ve güney bölgesinin takımları arasında oynanacaktı. Lazio takımı finali beklerken, İtalya Birinci Dünya Savaşına girdi ve ülkede futbola 4 yıl ara verildi. Savaş sona erip; futbola yeniden geri dönüldüğünde, İtalya Futbol Federasyonu, kuzey bölgesinin şampiyonu Genoa'yı lig şampiyonu ilan etti.

Laziolular, üzerinden 105 yıl geçmesine karşın, hala bu olayı unutabilmiş değil. Öyle ki; koronavirüs salgınının elinin kulağında olduğu Şubat ayında, Lazio taraftarı bir avukat, İtalya Futbol Federasyonu'na, 1915 sezonunda Genoa ile Lazio'nun ortak şampiyon ilan edilmesi için başvuruda bulunmuştu. Takımlarının son şampiyonluğunu 2000 yılında gören Lazio taraftarı, şimdi koronavirüs salgını sonrası, kendilerini nelerin beklediğini düşünüyor. Zira lig oynanamazsa, bu sezon Serie A'nın bir şampiyon ilan edilmeden kapanması gündemde.