×
beIN SportsBy DIGITURKApp Store'da ÜCRETSİZ
GÖSTER
×
beIN SportsBy DIGITURKGoogle Play'de ÜCRETSİZ
GÖSTER

Ligtv

Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu, bordo mavililerin bu sezon elde edeceği toplam gelirin 1 milyar euro barajını geçmesinin beklendiğini açıkladı

Kulübün televizyon kanalına konuşan Bartomeu, 2019/2020 sezonu bütçelerinde tahmini toplam gelirin 1 milyar 60 milyon euro seviyelerinde olmasını beklediklerini ve bu miktarın da futbol endüstrisi içinde en yüksek miktar olacağını söyledi.

Barcelona'nın bu miktara ulaşmasındaysa LaLiga'nın yeni 3 yıllık yayın hakları sözleşmesinin hayata geçmesi ve Katalan ekibinin yeni imzaladığı yüksek gelirli sponsorluk anlaşmaları olduğu belirtildi.

Barça yönetiminin 2018 yılında yaptığı açıklamada kulübün 2021 yılında gelirlerinin 1 milyar euroyu aşacağının tahmin edildiği belirtmişti ancak bu öngörü Bartomeu'nun açıklamalarına bakılırsa 2 yıl erken gerçekleşecek gibi duruyor. Barcelona geçtiğimiz sezon için de 990 milyon euro toplam gelir açıklamıştı.

Katalan ekibinin her geçen sezon elde ettiği gelir artsa da kar oranı aynı şekilde artmıyor, hatta geçtiğimiz sezon rekor gelir miktarına ulaşan Barcelona'da kar oranı bir önceki yıla göre düşmüştü.

Bu durumun endişe yaratmaması gerektiğini savunan Barcelona Başkanı Bartomeu da, kulübün gayet sağlam bir finansal yapısı olduğunun altını çizdi.

Öte yandan yeni Nou Camp projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Bartomeu, 2014 yılında yenileme çalışmaları ilk ortaya atıldığında proje bütçesinin 600 milyon euro olduğunu ancak şu anda bu miktarın 685 milyon euro düzeyine çıktığını belirtti.

Proje tamamlandığında Nou Cam'ın kapasitesinin 105 bine çıkacağını söyleyen Bartomeu, projenin 2024 yılında tamamlanmasını beklediklerini ve önümüzdeki 1-1,5 yıl içerisinde gerekli imzaların tamamlanarak inşaatın başlayacağını sözlerine ekledi.