Ligtv

onu transfer etmezdi. Arda, Avrupa'nın en üst düzey oyuncularından biri. Tabii ki şu da var, bizim takımımız Süper Lig'in zirvesinde ve biz buraya şu anki oyuncularımızla geldik. Kalite her zaman takımı ileriye taşır ama transferle ilgili kararı verecek yönetimimiz. Başkanımız zaten bu transfer üzerine çalışıyor. Umarım başkanımız Arda'yı ikna eder."

"Sezon başında İngiliz ve Türk kulüplerinden teklif aldım"
Deneyimli futbolcu, Medipol Başakşehir'in kendisine sunduğu plandan çok etkilendiğini ve bu nedenle transfer teklifini kabul ettiğini anlatarak, şunları ifade etti:

"Sezon başında İngiliz ve Türk kulüplerinden de teklifler aldım. Tabii ki burada Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin büyüklüğünü konuşmaya gerek yok. Manchester City'ye yeni bir yapılanmaya girerek yükselmeye başladığı dönemde transfer olmuştum. Başakşehir'de şu an yaşadığımız dönemi, o döneme çok benzetiyorum."

"Türk futbolcularının çalışması yeterli değil"
Futbol kariyerinde kazandığı başarıları çok çalışmasına bağlayan 32 yaşındaki yıldız futbolcu, Türk futbolcularının daha fazla çalışması gerektiğini söyledi.

"Hiçbir zaman takımımdaki en yetenekli oyuncu ben olmadım." diyen Clichy, "Hep daha çok çalışıp, kendime iyi baktığım için ön plana çıktım. Belki yeteneğimin diğerlerinden daha az olmasından dolayı bunu bir şekilde kapatmak istedim, bunu da başardığımı düşünüyorum. Yetenek tek başına asla belirleyici olmuyor. Ben tabii ki ukalalık yapamam ama Türk oyuncuların çalışması yeterli değil." şeklinde konuştu.

İngiltere'deki futbol mantalitesinin çok farklı olduğunu vurgulayan Clichy, "Belki geçmişte biz futbolcular futbol oynuyorduk ama artık futbolu oynamıyoruz, futbolu çalışıyoruz. Futbol bizim işimiz ve bunu futbol oynamanın ötesine taşımak gerekiyor. Kendimi örnek veriyim, uykuma dikkat ediyorum, şekerli şeyler yemiyorum, dinlenmeme dikkat ediyorum, biraz ağrım olursa hemen masaja gidiyorum. Bunlara dikkat ettiğim için belirli bir yerlere geldim. Türk futbolcularının ilk geliştirmesi gereken kafa yapısı, mantalite." yorumunda bulundu

"Emre'nin varlığı kulübümüz için çok ama çok önemli"
Clichy, takım kaptanı Emre Belözoğlu'nun Medipol Başakşehir için büyük bir değer olduğunun altını çizerek, deneyimli futbolcunun sezon sonunda futbolu bırakması haberleri hakkında şu yorumu yaptı:

"Bunun kararını en iyi kaptanımız Emre verecektir. İnanılmaz işler başardı. Bizimle olduğu ve olmadığı zamanki farkı çok rahatlıkla görebiliyorum. Sadece saha içinde değil, saha dışında da takım üzerindeki etkisi çok büyük. Yeteneği satın alamazsınız. Doğuştan yetenekli bir futbolcu. Özellikle Türk futbolcular üzerinde çok büyük bir etkisi var. O bizimle beraber olduğu zaman onun laflarını Türk oyuncular can kulağı ile dinliyor. Takımın havası çok farklı oluyor. Ama futbolu bırakacaksa da yönetimimiz onu kulübün içinde tutmalı. Emre'nin varlığı kulübümüz için çok ama çok önemli. Emre'ye çok büyük saygım var."

Yıldız futbolcu, en yetenekli futbolcular olarak ise Emre Belözoğlu'nun yanı sıra İrfan Can Kahveci'nin adını söyledi. İrfan'ın yeteneklerini ligin ilk yarısında ortaya koyduğunu anlatan Clichy, "Sezon başındaki haliyle şu anki durumu arasında çok büyük fark var. Zaten yetenekliydi ama bu yeteneğin üstüne farklı şeyler de ekledi. İrfan'daki gelişim muazzam." ifadelerini kullandı.

"Önümüzdeki 6-7 yılda stadımızı tamamen doldurabiliriz"
Deneyimli futbolcu, "İngiltere'de hep dolu tribünler önünde oynamaya alışıksın, burada ise böyle bir durum henüz yok. Bu seni nasıl etkiliyor?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Hiçbir ligi İngiltere ile kıyas edemezsiniz. Manchester City ve Arsenal'da oynadığım için hep dolu tribünler önünde oynamaya alıştım. İngiltere'de büyük bir takımın kombinesini almak için bazen 3 sene beklemeniz gerekiyor. Oradaki kültür çok farklı. İngiltere'deki taraftarlar, Silva ve Agüero gibi isimleri görünce tribünleri doldurmak daha kolay oluyor. Buraya da yıldız isimler geliyor ama önemli olan doğru isimlerin gelmesi. Yıldız bir oyuncuyu getirirseniz belki ilk başta forma satarsınız ama eğer doğru isim değilse taraftar hayal kırıklığına uğramış olur. Bu açıdan baktığınızda Başakşehir çok doğru işler yapıyor, adım adım ilerliyor. Belki çok fazla taraftarımız yok ama taraftar edinmenin yolu başarılardan geçiyor. Önümüzdeki 6-7 yılda bu şekilde devam edersek, stadımızı tamamen doldurabiliriz."

Kariyerinin unutulmaz anları
Clichy, hayatının unutulmaz anının iki çocuğunun doğumu olduğunu anlatırken, futboldaki unutulmaz anlarını ise şöyle anlattı:

"Başakşehir'den önce sadece iki kulüpte ama iki büyük kulüpte oynadım. Bu nedenle çok özel anım var. İlk profesyonel olduğumda Arsenal'le namağlup şampiyon olmamız. Manchester City ile son saniyede gelen şampiyonluk. Çocukluk idolüm Thierry Henry ile aynı takımda oynamak ve sonra onun arkadaşım olması. Şu an Nijerya'nın kralı gibi olan Kanu ile birlikte oynamak. Vieira ve Bergkamp gibi isimlerle oynamak ve Arsene Wenger gibi bir hoca ile çalışmak çok özel anılar. Ben özel anılar biriktirmeye devam ediyorum. Umarım Başakşehir'de kazanılacak kupalarla bu güzel anıları biriktirmeye devam edeceğim."

Fransız yıldız, henüz futbolu bıraktıktan sonra ne yapacağıyla ilgili bir planının olmadığını belirterek, "Yaşımın geçmeye başladığını kabul ediyorum ama futbolu bırakmayı düşünecek kadar da yaşlı değilim. Tam olarak ne yapmak istediğimi düşünmedim. Hocalık olabilir, çünkü futbolu, topa dokunmayı, etkileşimi seviyorum. Önümde futbol oynayacağım yıllar var. Hoca olacak kalitem var mı, bunu yıllar gösterecek." diyerek sözlerini tamamladı.