Ligtv

Takımdaki bazı oyuncuların transferinin söz konusu olabileceğini söyleyen Şenol Güneş, “Bazı oyuncuların transferi söz konusu oluyor. Ben bu isimleri tutun desem de kulüpler ekonomik olarak oyuncuları tutamıyor. Bana deseler ki, bu değerli oyuncuya büyük para veriliyor ve bu parayla diğer oyuncuların parası ödenecek diye, ben kabul ederim. Transfer ayı bittikten sonra hiçbir şey konuşmamak gerekiyor. Bu dönemde gelen de olabilir giden de olabilir. O nedenle kalabalık geldik, gençleri getirdim. Ricardo’nun gitmesi konuşuluyordu ama burada kaldı. Şu anda Burak’ı forvete, Mirin’i savunmaya transfer ettik. Defansa bir isim daha alabiliriz belki” dedi. 

“Mirin’i uzun süredir takip ediyoruz” 
PSV’den transfer edilen Mirin’le ilgili olarak konuşan Güneş, “Mirin’i 2-3 senedir takip ediyoruz. O dönemde hem çok pahalıydı hem vermek istemiyorlardı. Şartlara bağlı dediğimiz durumdu. Ama bu dönemde ise fiyatı çok uyguna geldi bize. Bu sene oynamadığı için böyle bir durum oldu. Belki oynasaydı hiç alamayabilirdik. Çabukluğu ve tekniğiyle katkı yapacağını düşünüyorum. Onu daha iyi yere getirip uyum sağlaması için çalışacağız. İyi bir karakter. Şu anda elimizde oynayabilecek bir oyuncu olarak Mirin’i görüyorum. Defansta çok değişiklik yaptık. Şartlar bunu yaptırdı bize. Kaleci dahil savunma otursun, belki ön libero da otursun, geri kalanı değişebilir benim için. İnşallah bu oturursa iyi olacak. Adriano cezalı olduğu için ilk maçta yok. Necip de sağ bekte oynayabilir. Dorukhan biraz donuktu hazırlık maçında. Elimizdeki oyuncular bazen yer değiştirebiliyor. Defansa 2 yönlü oynayabilecek birini alabilirsek, ekonomik de olursa, iyi olur” diyerek sözlerini sürdürdü. 

“Tolgay’ın takas edilmesini istemem. Satış olursa olur” 
Eski oyuncuları Marcelo ile ilgili olarak konuşan Şenol Güneş, “Glovakci vardı Trabzonspor’da. Krakov’da Marcelo’yla beraber oynuyordu. Glovacki daha uygun fiyataydı. Marcelo, Hannover’e gitmişti. İlk başta vermediler bize ama sonrasında neredeyse bedavaya aldık. Tabi böyle ucuz olunca daha iyi oluyor” dedi. Son dönemde konuşulan Tolgay-Şener takasıyla ilgili sorulan soruyu da yanıtlayan Güneş, “Şener düzgün bir karakter. Ama şu anda böyle bir şey olmadığı için bir şey diyemem. Tolgay’ın Fenerbahçe ile görüştüğü söyleniyor medyada. Bana sorarlarsa önce para karşılığı vermek gerekir. Tolgay iyi bir oyuncu, bizden ayrılırsa, başka oyuncuyla takas etmeye gerek yok. 
Orta sahada ileri yönlü Oğuzhan ve Ljajic var. İki yönlü olarak Atiba, Dorukhan, Necip ve Medel var. Hem sağ bek hem sol bek alınabilir. Adriano gibi bir oyuncu. Sonuçta Gökhan varken kimseyi oynatmam ben burada sakatlık olmadıkça. Şu anda iyi çalışıyor. Fatih de sağ bek, sol bek ve stoper oynadı. Tam mevki almaya başladı. Enzo Roco belki gidebilir. Zaten onun fiyatına Mirin’i aldık” ifadelerinde bulundu. 

“Oğuzhan’ın yeteneklerini konuşmaya gerek bile yok” 
İlk yarıdaki performansıyla eleştirilen isimlerden olan Oğuzhan Özyakup’la ilgili ifadeler kullanan Şenol Güneş, “Oğuzhan’ın yeteneklerini konuşmaya gerek yok. Sadece bunu sahaya yansıtması gerekiyor. Altın, çamura atsanız da altındır. Değeri kaybolmaz, sadece üzerindeki çamuru silmeniz gerekiyor. Oğuzhan ve Adem Ljajic’i birlikte oynattığımız zaman bir sıkıntı yaşadığımızı görüyorum. Burada dinamik oyuncuları tercih etmek durumunda kalıyoruz. Orta sahada Dorukhan, Atiba, Medel ve Necip de katkı yapacaktır. Oğuzhan ve Adem Ljajic’in hücumda biraz daha etkili olmasını istiyorum. Vagner de iyi oyuncu, Larin de burada çok iyi çalışıyor. Ama bunu sahaya yansıtmak gerekiyor. Güven biraz tutuk kaldı. Bu isimler sahaya yansıttığı zaman yeteneklerini, o zaman zenginleşiriz. Babel çok iyi çalışıyor burada, ondan da memnunum” diye konuştu. 

“Orkan konusunda çok üzülüyorum” 
Larin ve Fatih için birçok ekibin tekliflerinin olmasıyla ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Güneş, “Larin için talepler vardı. Az paraya gidip orada oynamayacaksa, kalsın burada. Orkan iki takıma gitti. En çok üzüldüğüm konulardan birisidir. Gittiğiniz takımda gelişmeyi düşünün. Orkan için yine şikayetler geldi, oynamasını istiyoruz bir yerde. Fatih her takım için alınabilecek bir oyuncu. Tabii şartlar önemli. Burada eldeki oyunculara da bakmamız gerekiyor. Larin ve Fatih’i isteyen var. Utku ve Ersun var genç olarak elimizde. Anadolu’yu görmek lazım, oyun olarak sorumluluk almak gerekiyor” dedi. Takımda duran topları kimin kullanacağı konusuna da değinen tecrübeli oyuncu, “Duran toplarda Caner, Quaresma ve Ljajic var. Adem’in vuruşu iyi olduğu için gol beklentimiz var. Hücumda da sıkıntımız oldu bu sene duran topta, defansta da sıkıntımız oldu. Hazırlık maçında da bir duran topa vurdurduk, diğer duran toptan gol yedik. Takımda boy olarak da bir düşüş oldu” dedi. 

“Bazı oyuncularımız oyunu hep kendisi kurmak istiyor” 
Afyonspor ile oynanan hazırlık maçının ikinci yarısındaki oyundan memnun kaldığını söyleyen Güneş, “Defansın topu çabuk alıp öne aktarması, öndekilerin de hareketli olması gerekiyor. Afyon maçının ikinci yarısında bunu daha çok yapınca güzel oldu. Bazı oyuncularımız da oyunu hep kendisi kurmak istiyor ve çok top tutunca da kaybediyor” dedi. Takımdaki genç oyuncularla ilgili konuşan Güneş, “Bu arada bizimle şu anda kampta olmayan Rıdvan ve Erdoğan var. Diğer genç oyuncuları da oynattık arada. Mesela Ege, fiziği ve tekniği iyi olan bir oyuncu. Ancak biraz yavaş bir futbolcu. Kartal kısa boylu ama hareketli ve çalışkan bir oyuncu. Altyapıdan aldığım bir oyuncuyu orta sahada şu anda nasıl oynatacağım. Mesela Alpay sakat, oynatamadık onu” açıklamasını yaptı. 

“6 puan daha alsaydık daha farklı olabilirdi” 
İlk yarının kendileri adına kötü geçtiğini söyleyen Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Ama bunu silebilecek imkanımız var. Bunun tam tersini yaparak kötü görüntüyü silmek istiyoruz. Geçen sene de ikinci yarıda çok puan aldık ama ilk yarıda puan kayıplarımız oldu. İkinci yarıya yepyeni bir duyguyla başlayacağız. Öndekilere avans vermiş gibi ya da biz çok kötü yaptık, ikinci yarıda en iyiye ulaşmalıyız diyerek hareket etmeliyiz. Sivas ve Antalya maçı bizim için beklenmeyen sonuçlar oldu. Şu anda 6 puanınız olsaydı daha farklı olurdu. Anormal bir puan kaybımız var. Bunu konuşurken bile utanıyorum. İkinci yarıda her maç final şeklinde. Bunu puanla da hesaplamıyoruz. Bizim önümüzde çok takım var. Öndekileri geçmek istiyoruz” diyerek sözlerine devam etti. 

“Sivasspor’dan Douglas’ın adı geçti” 
Avrupa Ligi’nden elenmelerinin de ilk yarı değerlendirmesiyle ilgili bir konu olduğunu söyleyen Şenol Güneş, “Maçlara bakınca tarif edilen bir tarafı yok. Bu oyun tarzıyla, bu kadar puan kaybı olmamalı. Sivasspor’daki Douglas’la daha önce konuşuldu ama sonrasıyla ilgili bilgim yok. Sağ bek stoper bir oyuncu var, bunu alabilseydik, daha iyi olurdu. Bu oyuncunun alınabilmesi için de elden oyuncu gitmesi gerekiyor. Fatih için Sivasspor dışında başka takım da var. Sivas’ı daha çok istiyor ama. Bizden herkes kolay adam alıyor ama biz kimseden bu kadar kolay adam alamıyoruz” dedi. 

“Babel varsa sol açığa başka adam almam” 
Babel ve Adriano’ya yeni sözleşme önerilmesiyle ilgili olarak konuşan Şenol Güneş, “Bazı oyuncuların gidip gitmemesi kulüp ve onlara bağlı olarak değişebilir. Babel bizim için önemli bir oyuncu. Kendisiyle de konuştum. Buraya aitsen buradasın. Gitmek istiyorsan da sen bilirsin. Bu bir karar meselesidir. Adriano da öyle. Babel’den ilk yarıda istediğimizi almadık. Ben elimde Babel varken, sol açığa adam almam. Yürekten de oynuyor. Yüzde 100’ünü vermesi gerekiyor ikinci yarıda. Bazı insanlar olduğu yerde mutlu olurlar” dedi. 

“Serdar Aziz beğendiğim bir oyuncu” 
Galatasaray’da satış listesine konulan Serdar Aziz’in çok iyi karakterde olduğunu söyleyen Şenol Güneş, “Serdar Aziz iyi bir karakter ve iyi bir oyuncu. Galatasaray’daki durumu nedir bilmiyorum. Ben de aramadım henüz. Zamanında takımda görmek istediğim için aramıştım ama sonrasında Serdar’ı Galatasaray’a sattılar. Son durumunu bilmek gerekiyor. Sakatlığı var mı yok mu bakmak gerekir. Belki böyle bir transfer olur. Ama dediğim gibi transferi yönetim yapıyor. Transferin kar-zarar hanesi var. Siz daha iyi bilirsiniz yönetimle görüşüp. Ben yönetimle görüşmek için randevu alıyorum” dedi. 

“Fabri gelirse sevinirim” 
Son olarak Fulham’da mutsuz olan Fabri’yle ilgili olarak sorulan soruyu yanıtlayan tecrübeli teknik adam, “Fabri’nin mutsuz olduğunu ben de duydum. İyi bir karakter. Gitmesine üzüldüm, gelirse de sevinirim. Başkanın takdirine bırakıyorum. Başkanımız büyük başkan, istediğini alır” diyerek basın toplantısını tamamladı.