Ligtv

Futbolda atanlar ile tutanların arasındaki uçurum, iki pozisyonun farkı kadar transfer maliyetlerine de yansıyor. Bu konuyla ilgili Economist'te yayınlanan son makale ise kalecilerin futboldaki yerini istatistiksel ve değersel olarak gözler önüne seriyor.

Futbol tarihinin en pahalı 200 transferine bakıldığında bu 200 isimden yalnızca 3'ü kaleyi korumakla görevli. Bu anlamda; tarihin en pahalı kalecisi Gianluigi Buffon da tam 16 yıldır takımını değiştirmiş değil. 40 yaşını deviren Buffon 2001'de Parma'dan Juventus'a geçerken Torino ekibinin kasasından 53 milyon € çıkmıştı. Bu rekor bedel, hali hazırda bir kaleci için ödenen en yüksek bonservis olarak varlığını koruyor. Yıllardır Ballon D'Or'un golcüler tarafından toplandığını hatırlarsak bu ödüle 3 kez çok yaklaşan Buffon'un kendisine ödenen miktarı fazlasıyla karşıladığını söyleyebiliriz. Öyle ki; 1963'te Lev Yashin dışında herhangi bir eldiven bu onura layık görülmedi.

Peki; kalecilerin takımlarına olan katkıları, aldıkları ücretleri karşılıyor mu?

Örneğin, halen tarihin en pahalısı olan 40'lık Buffon, istatistiklere göre beklenenden yüzde 20 daha az gole izin veriyor. Buffon'un veliahtı olarak kabul edilen iki isim; Manuel Neuer ve David de Gea ise İtalyan eldivenin ardından bu anlamda ikinci basamaktalar. Her ikisi de benlenenden yüzde 17 daha gol görüyor.

Son dönemde öne çıkan bir diğer isim 25 yaşındaki Jan Oblak ise Atletico Madrid'e sezon başına +5 puan daha fazla kazandırıyor. Bir kez daha Neuer ve De Gea'yı bu listede de ikinci basamakta görüyoruz. Her iki isim de sezon başına takımlarının hanesine +4 puan eklemeyi başarıyor. 

Bu anlamda dünyanın en iyi hücumcularına baktığımızda ise çarpıcı bir tablo beliriyor. Leo Messi, sezon başına Barcelona'ya ortalama +11,3 puan fazladan eklemeyi başarıyor. Bu başarıyı, Premier League'de aynı pozisyonda oynayan hiçbir oyuncu elde edebilmiş değil. Messi'nin ezeli rakibi Cristiano Ronaldo ise bu alanda 3. basamakta. İkinci sıranın sahibi ise Arjantinli'nin takım arkadaşı Luis Suarez. Her iki isim de yaklaşık 9 puan kadar takımlarına fazladan ekleme yapabiliyor. 

Futbolun temel dinamiği topu tutmaktan çok topu içeri sokmak olduğu sürece; tutanların durumunda dramatik bir değişiklik olması beklenemez. Böylelikle de kramponlar; her anlamda eldivenlerden daha fazla saygı görmeye devam edecektir.